Solucan Gübresi Hakkında Akademik Çalışmalar

Solucan gübresi hakkında bilimsel ve akademik çalışmalar

Solucan gübresi üretimi sadece kırmızı kaliforniya solucanı veya farklı solucan türleri kullanarak atıklardan gübre üretimi değil, akademik çalışmalar yaparak bilimsel makaleler üretmek içinde var olan bir yaklaşımdır.

Solucanlar, farklı atık türlerini bertaraf etmek yada daha faydalı hale getirmek için çok çeşitli amaçlarla kullanılmaktadırlar. Üretilen binlerce makale ve proje gösteriyor ki, solucan gübresi sonu olmayan dipsiz bir kuyu misali üretimi olacak bir gerçeklik; solucan gübresi ile ilgili akademik çalışmalar mutlaka artarak devam etmeli ve patentleme seviyesinde yenilikler üretilmelidir.

Bu yazımızda Türkiye ve yurt dışında yapılmış çalışmaların isimlerini ve kısa özetlerini sizlerle paylaşıyor olacağız. Sürekli yenilemeye ve geliştirmeye çalışacağız bu başlığı; iyi okumalar!

Solucan gübresi bilimsel makaleler

1 – Marmara Üniversitesi’nde Sürdürülebilir Bir Atık Yönetimi İçin Solucan Gübresi Üretimi (Vermikompostlama) Sistemi (Vermicomposting System for A Sustainable Waste Management at Marmara University)

Özet: Vermikompostlama işlemi, şehirleşmiş ve yüksek nüfuslu yerler için yerinde bir çözümdür. Bu sürecin potansiyel faydalarını araştırmak için Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü seçilmiştir. Yaygın bir solucan türü olan Eisenia Fetida kullanımı ele alınmıştır. Birincil hammaddeler gıda atıkları (kafeteryalar, kantinler ve kafelerdeki sebzeler, meyveler ve çay köfteleri), kağıt atıkları (çoğunlukla ofislerden ve kopya merkezlerinden), tek kullanımlık kağıt bardaklar ve bahçe artıkları olacaktır. Etkili bir yönetim için yeni bir atık toplama sistemi ve uygun bir vermikompostlama sistemi kurulmalıdır. Sonunda, üretilen vermikast yani solucan gübresi kampüs alanındaki bitkiler için kullanılacak veya kar için piyasaya satılabilir bir gübre ürünü olacaktır.

Üzüm posasından solucan gübresi üretimi

Üzüm posasından solucan gübresi üretimi

2 – Kırmızı Şarap Üretiminde Açığa Çıkan Üzüm Posasının Katma Değerli bir Ürüne Dönüşümü için Solucan Gübresi Üretiminin Etkinliği (Effectiveness of vermicomposting for bioconversion of grape marc derived from red winemaking into a value-added product)

Özet: Şarap endüstrisinin temel yan ürünü olan üzüm posası, toprağa uygulanmadan önce uygun şekilde işlenirse besin açısından zengin bir organik madde olarak kullanılabilir. Bu çalışmada, çevre dostu bir gübre olarak kullanılabilecek yüksek kaliteli, polifenol içermeyen organik bir vermikompost (solucan gübresi) elde etmek için Mencía üzümlerinin kırmızı şarap yapımından elde edilen üzüm posasını işlemek için vermikompompost potansiyelini değerlendirilmiştir. Bu üzim posasının, büyüme ve üreme için optimum koşullar ve büyük popülasyonları sürdürmek için yeterli enerji sağladığı için toprak solucanlarını beslemek amacıyla kullanılabileceği tespit edilmiştir.

3 –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir