Solucan Nedir?

Solucanlar: Toprak Mühendisleri

Solucan zararsızdır, çoğunlukla toprağın faydalı bir sakinidir (Solucanların faydaları nelerdir?). Solucanlar ölü ve bozulmaya neden olan organik maddeyi zengin humus toprağına çevirir, böylece bitki büyümesini destekler. Ayrıca küçük kanallar kazarlar ve toprağı havalandıran ve drenajı iyileştiren delikler açarlar. Bu sayede toprağın alt katmanlarına yağmur suyunun inmesi sağlanır. Sel ve erozyon riskini azaltırlar. Toprak mühendisi olarak adlandırılan solucanlara kimi yerde ekosistem mühendisi dendiğini de görebilirsiniz.

Solucan nedir?

Solucan nedir?

Toprakların açtıkları bu delikler aynı zamanda toprağın sürülmesi ve karıştırılmasını da sağladığı için önemlidir. Bu sayede toprak sürekli bir döngü içerisinde hareket edebilmektedir. Bunu ilk keşfeden ve önemini vurgulayan kişi ise Charles Darwin olarak bilinmektedir. Darwin’e göre, toprağın  koyu rengi ve verimli yapısıda yine solucanların yaşamsal faaliyetleri sayesinde olmuştur.

Solucanlar, toprak profilinin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini önemli ölçüde değiştirirler. Bu değişiklikler toprak ekosistemindeki diğer organizmaların yaşam alanlarını ve faaliyetlerini önemli derecede etkileyebilmektedir.

Solucan

Solucan: toprak mühendisi.

Solucanın özellikleri nelerdir?

  • Solucanlar dişleri yoktur.
  • Solucanlar akciğerleri yoktur; derileri üzerinden nefes alırlar.
  • Ayrıca gözleri de yoktur, bu nedenle ışığı ve dokunmayı hissetmek için derilerindeki reseptörleri kullanırlar.
  • Solucanlar, vücutlarından kan pompalayan beş kalbe sahiptir.
  • Solucanların kursak ve taşlıkları vardır.
  • Solucanlar kokon adı verilen yumurta yaparlar.
  • Solucanlar, gübre, mutfak ve bahçe artıklarını yerler.
  • Toprak solucanı dışkıları harika bir gübredir (solucan gübresi); solucan gübresi üretiminde en aktif türlerden bir tanesi de kırmızı kaliforniya solucanı olarak adı geçen eisenia fetida‘dır.

Mutlaka okuyunuz: Solucan Gübresinin Faydaları Nelerdir?

Kokon - Solucan Yumurtası

Kokon – Solucan Yumurtası – Kaynak

Kaynak: What Came First, The Chicken Or The Worm? – Charles Darwin, earthworms and the natural sciences: various lessons from past to future – Earthworms’ role in the ecosystem