Solucan Gübresi Nedir?

Solucan gübresi, bahçe atıkları, hayvan gübresi, gıda atığı, kağıt ve karton gibi organik malzemelerin bir karışımının çeşitli solucan türleri tarafından tüketilerek kompostlaştırılması ile elde edilen gübredir. Prosesin ismi ise vermikompostlaştırma yani vermikompost üretimidir.

Solucanlar, organik maddelerin yanı sıra toprakta veya atıkta bulunan bakteri, mantar, protozoa gibi organizmaları da tüketmektedir.

Solucan gübresi üretimi

Solucan gübresi üretimi

Ayrıca solucan gübresi, vermikast, solucan döküntüsü, solucan humusu, veya solucan dışkısı olarak da bilinmektedir. Bu gübrenin, düşük miktarda kirletici madde içerdiği ve karışımdan önce solucanlara beslenmiş olan organik malzemelerden daha yüksek miktarda yoğunluk içerdiği ortaya çıkmıştır. Yani daha fazla toplam azot, nitrat azotu, organik madde, magnezyum, alıma uygun fosfor gibi bir çok faydalı madde ve nütrientten oluşur.

Solucan gübresi suda çözünür besinler içerir. Bitki besin maddeleri açısından zengin bir organik gübredir ve arıca harika bir toprak düzenleyicisidir. Tarımda rahatlıkla kullanılabilir.

Kaynak: Vermicompost – Using Worms

Solucan Gübresi Nedir?” hakkında 5 yorum

  1. Geri izleme: Solucan Gübresi Haberleri - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

  2. Geri izleme: Kırmızı Kaliforniya Solucanı – Solucan – Solucanlar – Solucan Gübresi Üretimi

  3. Geri izleme: Solucan Nedir?

  4. Geri izleme: Solucanların Faydaları Nelerdir?

  5. Geri izleme: Solucan Gübresinin Faydaları Nelerdir? - Solucan - Solucanlar - Solucan Gübresi - Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir